STAPHORST – Aanstaande zaterdag gaat het gebeuren dat er voor twaalfde keer een bijeenkomst van Lanz tractoren en andere tractoren met gloeikoppen wordt georganiseerd. De geplande datum van afgelopen 14 september regende het een groot deel van dag. Twaalf jaar geleden werd dit evenement opgestart bij het Koetshuus van de Historische Vereniging. Het terrein rondom dit gebouw was al snel te klein zodat het evenement verplaatst werd naar de Oude Rijksweg 311, op het erf van de familie Brakke. Dit erf met de omgeving geeft de organisatie meer mogelijkheden om het evenement uit te breiden en mooier te maken.
In de Gemeente Staphorst zijn veel Lanz eigenaren die zelf hun Lanz hebben gerestaureerd. De meesten hebben dat gedaan met gedrevenheid en passie. De Lanzbulldog tractoren komen uit de brede regio naar Staphorst. Voor de eigenaren van deze tractoren is het soort reünie en er wordt veel informatie met de mede eigenaren uitgewisseld. Velen eigenaren zijn trots op hun tractor waar ze vele uren aan gesleuteld hebben. Op zich zijn deze machine met ene grote liggende cilinder een vernuftig object uit andere tijden. De uitvinder en ontwikkelaar (Heinrich Lanz uit Mannheim) heeft vele van deze tractoren gebouwd. De productie van tractoren was internationaal en er was een export naar Afrika, Australië. Amerika en Rusland. Ruim voor de tweede oorlog en daarna waren Lanz machines een begrip in de wereld.
Oude Motoren.
Tevens zijn er vele oude motoren in en om de boerderij te bezichtigen. De meeste motoren zijn van het type BMW, er zijn zelfs motoren van voor de tweede wereldoorlog. Elke motor heeft zijn eigen verhaal, omdat deze motoren vaak meerdere eigenaren hebben gehad. Jan Brakke heeft vrijwel alle motoren zelf gerestaureerd en ze zijn gewoon mooi om te zien en te horen. Tevens zijn allerlei attracties en demonstraties op boerenerf
Rogge dorsen
Achter de boerderij zal er dit een grote hoeveelheid rogge gedorst worden. Dit gebeurd met een dorsmachine uit de tijd toen er nog geen combines (de rijdende maai dorsmachine) waren. Deze machine zal aangedreven worden met drijfriem en een Lanz tractor. Tevens zal het weiland bij het dors evenement omgeploegd worden met ploeg getrokken door een Lanz.
Ter aanvulling:
Het is in Rouveen, Oude Rijksweg 311, vlakbij Landbouwmechanistie Kooiker. Het evenement begint om 10.30 uur.




