Voordat er verharde wegen waren, reisden mensen over zandwegen naar hun bestemming. Deze wegen waren vaak moeilijk begaanbaar. Hierdoor kostte het reizen veel tijd.
Bij de verharding van de wegen in de 19e en 20e eeuw werden tolhuizen ingesteld door de gemeenten om de kosten van de aanleg en het onderhoud daarvan te dekken. Zo ook in Dalfsen. Wie over een tolweg wilde reizen, moest eerst langs het tolhek bij het tolhuis (vaak een dienstwoning). Na betaling van het tolgeld aan de tolwachter ging het hek pas open.
Er waren meerdere tolhuizen in Dalfsen. Op deze foto is het oude tolhuis te zien direct aan de Poppenallee 42. De tolheffing in Dalfsen is al lang verleden tijd, maar deze boerderij draagt nog steeds de naam “De Oude Tol”. Het is een rijksmonument.
Voor meer informatie kunt u terecht bij de Historische Kring Dalfsen.


