Buurschap krijgt eigen komborden,

lenthe

Buurschap krijgt eigen komborden, maar plaats ze wel de juiste op de juiste plek.

LENTHE – HOONHORST – In de Stentor van 18 februari kondigt de buurt Molenhoek aan dat er plannen zijn eigen komborden aan te brengen met opschrift “Lenthe”, doe de geschiedenis geen geweld aan. Zeker om het gebied dan als “dorp”te bestempelen, terwijl het buitengebied zo mooi en wijds  is. Eigenlijk zou dat ook niet moeten. Lenthe is namelijk veel groter dan deze uithoek of rand in het gebied Lenthe.

 

Lenthe begon bij Heino en als grens was het de oude gemeente Dalfsen welke begrensd was met de oude Zandsteeg, later genoemd Lemelerveldseweg en Zuthemerweg. Op die grens stond tot midden 20e eeuw nog de Nieuwe Lenther molen, waar nu garage Lindeboom in Heino is gevestigd. Die stond dus op de grens van Lenthe. De verdere grens van Lenthe liep langs Dalmsholte en Milligen langs Emmen, via de huidige Molenhoek naar Wijthmen  om van daaruit richting Laag Zuthem weer de cirkel rond te maken.
In het gebied Lenthe lagen belangrijke landgoederen en hoven, zoals het hof te Ierthe, Slennebroek, Zandwijk, Aalshorst, Alerdink, , maar ook de Hohenhorst en de Kuile of Blankvoort.
Om nu alleen het gedeelte wat eigenlijk het gebied is wat ontstaan is door de bouw van de molen en omliggende boerderijen uit het geslacht van de familie van de Vechte te omschrijven als Lenthe, doe je de geschiedenis te kort. Als het geheel centraal in het gebied zou liggen zou er wat voor te zeggen zijn. Hoonhorst was in de geschiedenis de centrale plaats in Lenthe en werd tot eind 1700 ook Lenthe genoemd, maar later is de naam Hoonhorst ontstaan uit de naam van het goed de Hohenhorst. Een juiste naam voor dit gebied, ontstaan door de bouw van de Lenther molen zou “Molenhoek”zijn. Daarmee doe je de geschiedenis alle eer aan die het verdient. Dat Google Earth nu juist daar het woord Lenthe op de kaart aangeeft veranderd er niets in de geschiedenis. Dus buurtschap overweeg uw plan.
Een Lenther bewoner

 

Artikel delen: