Dalfsen – De gemeente Dalfsen heeft net als voorgaande jaren een sluitende meerjarenbegroting. Het begrotingssaldo komt voor 2013 neer op € 27.000, 2014: € 286.000, 2015: € 35.000 en voor 2016
van € 159.000 positief. Ondanks dit positieve begrotingssaldo is de verwachting dat het nieuwe kabinet opnieuw fors gaat bezuinigen wat negatief gaat doorwerken naar alle gemeenten. Door
conservatief te begroten hoopt de gemeente dat de gevolgen voor Dalfsen beperkt blijven.
Conservatief begroten
Bij het opbouwen van de programmabegroting is de conservatieve lijn van de voorjaarsnota doorgetrokken. Samen met actuele ontwikkelingen daarna, is het college er in geslaagd om een sluitende
meerjarenbegroting aan de gemeenteraad aan te bieden. Voor de algemene uitkering is bijvoorbeeld de voorzichtige koers gehanteerd om de nadelen in het accres voor 2012 en 2013 wel mee te nemen in het meerjarenperspectief maar de positieve accressen voor 2014 en verdere jaren niet. De positieve accressen voor die jaren zijn namelijk boterzacht door de komst van nieuwe rijksbezuinigingen.
Verplicht schatkistbankieren
In de programmabegroting 2013-2016 is al wel rekening gehouden met het verplicht schatkistbankieren. Dit betekent dat gemeenten, provincies en waterschappen vanaf volgend jaar verplicht hun tegoeden bij het Rijk moeten onderbrengen. Het Rijk ziet veel voordelen in het schatkistbankieren want de tegoeden van de
lagere overheden komen op de staatsbalans te staan en mogen van Europa van de staatsschuld worden afgetrokken. Voor de gemeenten is het nadelig omdat het Rijk een lagere rente zal betalen dan er op de vrije markt te halen is. Voor Dalfsen betekent dit een nadeel van circa € 50.000 per jaar.
Wet Houdbare overheidsfinanciën (Wet Hof)
Een andere ontwikkeling die gemeenten waarschijnlijk wordt opgelegd door het Rijk (de nieuwe Eerste en Tweede Kamer moeten nog een besluit nemen) is de Wet Houdbare overheidsfinanciën. De Wet Hof bevat regels over de bijdrage die de decentrale overheden moeten leveren om het landelijke financieringstekort te beperken tot 3 procent. Het betekent een beperking van de begrotingsvrijheid van de gemeenten om bijvoorbeeld grote investeringen te kunnen doen. Bepalend hiervoor is het overheidstekort (EMU-saldo). In Dalfsen is er echter geen sprake van een nadelig EMU-saldo maar van een voordelig EMU-saldo.
Overige financiële wijzigingen
Tot slot zijn de volgende belangrijke financiële wijzigingen in de programmabegroting verwerkt:
• Lagere structurele opbrengst bouwleges van € 250.000 met ingang van 2013.
• Lagere structurele uitgaven Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) van € 170.000 vanaf 2013.
Overigens ook in 2012 geeft dit naar verwachting een flink voordeel.
• Het restant van de stelpost om rijksbezuinigingen op te kunnen vangen is, vanaf 2014 met € 150.000 structureel ten gunste gebracht van het begrotingssaldo.
Behandeling in gemeenteraad
De gemeenteraad behandelt de programmabegroting 2013 – 2016 op 29 oktober en 1 november a.s. De vergadering begint beide avonden om 19.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis.
Belangstellenden zijn van harte uitgenodigd om deze bijeenkomsten bij te wonen.

