Starthandeling Nieuwe Landen II

LEMELERVELD – Herplant zonneboom als starthandeling voor Nieuwe Landen II in Lemelerveld. Vijf nieuwe bouwstraten, een grote vijver en daarin een eiland met een fundering. De contouren van woonwijk Nieuwe Landen II zijn zichtbaar geworden en het bouwrijp maken is onlangs afgerond. Daarmee is de weg vrij voor de bouw van de eerste serie zelfvoorzienende woningen, maar ook voor de aanplant van de Floriade zonneboom.

De Floriade boom wekt zelf stroom op via de bladeren. Het bedrijf Scheuten Solar Glass uit Venlo heeft het ontwikkeld en gebouwd als innovatie tijdens de Floriade 2012 voor de speciale Tuin van de Duurzaamheid. De bouw in Lemelerveld is een herplanting hiervan. Het plaatsen van dit grote kunstwerk in de vorm van een boom met bladeren van zonnepanelen is de officiële starthandeling van dit innovatieve woningbouwproject.

Dag van de Duurzaamheid Op de landelijke Dag van de Duurzaamheid, 10 oktober aanstaande om 11.30 uur, is de starthandeling. Decor van de starthandeling is het nieuwe energie-eilandje in de vijver van de Nieuwe Landen II. Op dit eiland wordt de boom geplaatst op de fundamenten een lokale aannemer heeft gebouwd in opdracht van de gemeente. Op de fundamenten wordt door de bouwer van de zonneboom de bruinkleurige stalen stam geplaatst, waarna de zes grote groene bladeren met daarin kleine zonnepanelen worden gemonteerd. Groen en duurzaam kunstwerk

De zonneboom is als kunstwerk een uitdrukking van het concept Nieuwe Landen II: groen en volledig georiënteerd op de zon. En daarmee van de opwekking van de zon. De wijk is zo opgezet dat de woningen allemaal geschikt zijn voor de plaatsing van zonnepanelen. De plaatsing van de boom is het startschot voor de bouw van diverse nieuwe woningen. Bij de gemeente zijn aanvragen binnengekomen voor de bouw van 12 nieuwe woningen, zowel sociale woningbouw als twee-onder-een-kap woningen. Daarnaast zijn meerdere geïnteresseerden nog bezig met bouwplanontwikkeling. In de directe nabijheid van de wijk, in de nieuwe dorpsrandzone Noordrand Nieuwe Landen, wordt binnenkort gestart met de bouw van een vrijstaande energieneutrale voorbeeldwoning. Ook hier is geen sprake van verplichting, maar kiezen particulieren zelf voor dit concept.

2

Energie- of CO2 neutraal bouwen

De nieuwe woningen hoeven niet te voldoen aan striktere eisen qua energiezuinigheid dan de wettelijke normen voor nieuwbouwwoningen. Wel stimuleert de gemeente om energie- of CO2 neutraal te bouwen en niet meer afhankelijk te zijn van fossiele brandstoffen. Door niet één bepaald energiesysteem voor te schrijven, hoopt de gemeente alle ruimte te geven aan vernieuwende initiatieven. Om dit extra kracht bij te zetten geeft de gemeente maximaal € 7500,- subsidie per woning met een zogenaamde EPC (energieprestatie) van 0. De eerste bouwers hebben daarnaast een premie toegekend gekregen voor de bouw van een voorbeeldwoning, waar geïnteresseerden kennis en ervaringen op kunnen doen. Ook wordt er een dubbele voorbeeldwoning gerealiseerd door een lokale bouwer.

Meer informatie over Nieuwe Landen II in Lemelerveld is te vinden op www.nieuwelanden.nl. Ook is onder andere dit project te zien in het programma Lokaal Duurzaam op RTL Z.

Meer informatie: E. Zwanepol, afdeling Bestuurszaken en Communicatie, telefoon (0529) 48 82 79.

Artikel delen: