Monumenten Kerkstraat Lemelerveld

Monumenten Kerkstraat Lemelerveld

LEMELERVELD – Kerkstraat Lemelerveld twee monumenten onder een noemer, de Gereformeerde kerk en de pastorie/ kosterswoning op nummer 17 en 18, bijzondere bouwwerken die als gemeentelijk monument een grote waarde vertonen. Beiden gebouwd in de eerste helft van de twintigste eeuw, opgetrokken in een variant van het baksteen-expressionisme ( je moet er maar opkomen) volgens de monumentenomschrijving. Aan de voorzijde een grote tuin en aan de achterkant van de kerk een aanbouw die niet onder het monumentengedeelte valt. Het dak is een samengesteld zadeldak en de kerk gedekt met gegolfde Hollandse pannen en een dakruiter met ingesnoerde spits die met koper is bekleed.
De voorgevel van de kerk is symmetrisch met een hoog opgaand middendeel met puntgevel. Hierin bevinden zich drie hoge smalle rondboogvensters met glas in lood, met een dubbele afzaat en rollaag. Tegen de rechter gevel een ondiepe uitbouw met daarin de hoofdingang. Ook een uitbouw aan de linkergevel met een gemetseld trapje bij de ingang.

De voormalige pastorie ofwel de kosterswoning is opgetrokken uit de zelfde soort baksteen als het kerkgebouw, een gewelfd zadeldak met wolfseinden en gedekt met “tuiles du nord” en heeft 2 nokschoorstenen. Het metselwerk van de plint is ook hier uitgevoerd in een wat donkerder kleur baksteen dan het overige metselwerk. Aan de voorgevel links een opvallende parabool vormige portiek waarin zich ook de hoofdingang bevindt. Daarnaast is een ondiepe erker onder een overstekend plat dak. De vensters zijn verschillend, op de verdieping met bakstenen lekdorpels en alle vensters zijn voorzien van een strek er boven.

Zowel kerk als pastorie/kosterswoning zijn cultuurhistorisch, architectonisch en stedenbouwkundig van groot belang als uiting en voorbeeld van de gereformeerde geloofsgemeenschap in Lemelerveld.
Het exterieur, de decoraties en de functionele relatie onderling maken het waard om een gemeentelijk monument te zijn.

De kerk is in de oorlog ook een bepaalde rol gespeeld, lees daarvoor de plaquette die voor de kerk en pastorie staat. “Een gewone kerk in oorlogstijd” Tijdens de oorlog is de kerk altijd in gebruik geweest en pas na 25 november 1944 werd het verboden omdat de Duitsers op de zolder een wapenarsenaal hadden ontdekt. De dominee is toen op de vlucht geslagen….
Het monument waar deze plaquette staat is geplaatst op 4 mei 2010 ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het oorlogsgeweld in en rond Lemelerveld.
Voor de volledige tekst; ga zelf eens kijken bij dit monument aan de Kerkstraat.

WvdV

Foto's 6
Monumenten Kerkstraat Lemelerveld
Monumenten Kerkstraat Lemelerveld
Monumenten Kerkstraat Lemelerveld
Monumenten Kerkstraat Lemelerveld
Monumenten Kerkstraat Lemelerveld
Artikel delen: