Leegstand van kantoren, winkels, agrarische bebouwing en woningen begint in veel Overijsselse gemeenten een probleem te vormen. Ruim 16% van de grote kantoren en bijna 9% van de winkels staat leeg in Overijssel. Tot 2030 komt daarnaast nog een kwart van de agrarische bebouwing vrij.
In heel Overijssel komt 25% van alle agrarische bebouwing vrij tussen 2012 en 2030. Het gaat daarbij om 30% van het oppervlak aan boerderijwoningen en 23% aan bedrijfsgebouwen. Dat is bijna 1 miljoen m2 aan woningen en bijna 3 miljoen m2 aan schuren en andere bedrijfsgebouwen. Onderzoeksbureau Alterra verwacht dat ongeveer de helft daarvan geen nieuwe functie krijgt en leeg zal komen te staan.
Meeste vrijkomende agrarische bebouwing in Staphorst en zuiden van Overijssel
Zoals zichtbaar in de Atlas van Overijssel komt de meeste agrarische bebouwing vrij in een strook van Zwolle naar Staphorst. In Staphorst komt 36% van het totaaloppervlak aan boerderijen en schuren vrij, van de boerderijwoningen zelfs 43%. Het gaat om 224.000 m2 aan agrarische gebouwen, waarvan ongeveer de helft van boerderijwoningen. Waarschijnlijk gaat het in Staphorst om veel kleine boerenbedrijven die in of tegen de bebouwde kom aan liggen en weinig uitbreidingsmogelijkheden hebben. De grootste oppervlakte vrijkomende agrarische bebouwing, 396.624 m2, ligt in de gemeente Hof van Twente. Ook in andere gemeenten in het zuiden van Overijssel is het aandeel agrarisch vastgoed dat vrijkomt wat groter dan gemiddeld in Overijssel. Dit kan te maken hebben met het type en de grootte van boerenbedrijven hier. In Noordoost Twente, Tubbergen, Dinkelland en Losser, en in de Kop van Overijssel, met de gemeenten Steenwijkerland, Kampen en Zwartewaterland, komt relatief weinig agrarische bebouwing vrij, maar nog steeds ongeveer 20% van het totaal.
Woningleegstand betreft vooral recreatiewoningen
De woningleegstand is volgens de meest recente cijfers relatief laag. Op 1 januari 2013 stond in Overijssel 4,7% van de woningen leeg, in heel Nederland was dat 5,3%. Met ‘leeg’ wordt bedoeld dat er geen bewoner staat ingeschreven op het adres. In werkelijkheid kunnen woningen wel in gebruik zijn, bijvoorbeeld voor tijdelijke verhuur. Hoge percentages leegstand, soms meer dan 50%, worden vooral voorzien in het buitengebied en in de stadscentra en vooral bij particulier verhuurde woningen. De hoge percentages in het buitengebied, met name in Ommen, worden waarschijnlijk veroorzaakt door de vele recreatiewoningen waar geen vaste bewoner staat ingeschreven en daardoor als ‘leeg’ geregistreerd worden
Zie voor meer informatie de site van de Provincie Overijssel.
bron: Provincie Overijssel,

