College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim

College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld

DALFSEN – LEMELERVELD – Het college van de gemeente Dalfsen heeft vanmiddag een werkbezoek gebracht aan de fam. De Vos aan de Vilstersestraat te Lemelerveld waar ze een melkveebedrijf, een boerderijcamping met 25 plaatsen, een maïsdoolhof van 3.5 ha en een zorgboerderij runnen. Een melkvee bedrijf met 252 koeien en 72 ha grond. Bram de Vos heette het college welkom op deze prachtige locatie en wel in de bovenop de veestal gebouwde ruimte, “het kraaiennest” die via een oneindig lijkende wenteltrap te bereiken is. Het werd Klaas Agricola halverwege al teveel, maar alle moed bij elkaar rapend is hij toch boven gekomen. In de ruimte op het dak prachtig uitzicht over de omgeving en zicht op een net aangekochte boerderij waar dochter Joan en partner Marcel een nieuwe zorgboerderij gaan beginnen welke nu nog op het erf van de boerderij wordt gerund.

Bram heeft een lijstje voorbereid die hij wil bespreken. Zonne-energie stond bovenaan, maar daar investeren ze nog niet in omdat de investering zichzelf nog onvoldoende terug verdiend. De dakrichting is niet optimaal. Om cultuurgrond om te zetten naar zonneparken zien ze niet zitten, daarmee gaat goede grond verloren. De wethouder gaf het advies in gesprek te komen met Duurzaam Lemelerveld om te kijken wat er mogelijk is. De gemeente heeft geen plannen voor zonneparken.

Maar denk aan de combinatie asbest verwijderen; Alles is dan afhankelijk van de kosten, de bouwconstructie, maar ook van provinciale of gemeentelijke subsidies. Maar maak in 2017 wel plannen, want als er geld beschikbaar komt zal de pot weer snel leeg zijn en dan heb je niets gaf de wethouder aan.

Glasvezel buitengebied is rond Lemelerveld weinig van te merken. Omgeving Dalfsen zie je overal spandoeken, maar hier is het erg rustig. Plaatselijk belang Lemelerveld zal inwoners van het buitengebied informeren. Maar de eis 50% blijft staan, wordt die niet gehaald gaat het niet door. Dat zou een ramp zijn voor het buitengebied geeft Agricola aan. Een hernieuwde kans komt er zeker niet.

Zorgen voor het buitengebied zijn er volop, volgens Agricola. De verwachting is dat in 2030  17 Ha aan stallen en schuren leeg komt te staan, waar je dan niets meer mee kunt, denk aan de enorme mestputten die er in zitten. De eigenaar zit er dan wel mee. Kijk eens in noord Groningen en Friesland. Triest te zien dat het buitengebied en de kleine dorpen leeglopen en ramen maar dichtgetimmerd worden. Een troosteloos aanblik, dat moet je niet willen. Zorg voor nieuwe initiatieven en de zorgboerderij die hier ontstaan is een goede ontwikkeling. Op de boerderij werd ook nog gesproken over de weidegang, om koeien zoveel mogelijk buiten te laten lopen. 12 ha rond de boerderij hadden ze hiervoor gereserveerd, door een strenge regelgeving van de overheid blijkt het niet haalbaar. Het heeft gevolgen voor de melkprijs omdat de premie voor de overige ha vervalt en grote gevolgen financiële gevolgen heeft bij de mestafvoer.

Het college kon alleen het advies geven, blijf creatief en informatief. Jullie hebben nu een prachtig bedrijf, altijd voorop in ontwikkelingen en blijf zoeken naar mogelijkheden het bedrijf verder te versterken. Vorig jaar werd een proef gedaan met Bokashi, dat is een bemesting met bermafval, maar daar is nog een resultaat van te zien. Bermmaaisel valt nog steeds onder de wet afvalstoffen.

Met de gemeente Dalfsen, Ommen, Hardenberg met de verschillende waterschappen en met Lindeboom Dalfsen vanmorgen weer wat dingen besproken die we komende winter willen aanleggen om ervaring op te doen. Kennis en ervaring is er nog steeds onvoldoende. De fam. De Vos geeft aan, stilstaan is achteruit gaan, dus we willen wel doorgaan met het zoeken naar mogelijkheden om afval te verminderen. Een bedrijf met goede kansen in de toekomst, met verder denken dan alleen eigen belang, een prachtig bedrijf op alle sectoren.

Bram doet met zoon Remco de boerderij, De vrouw van Bram, Jenny de camping en de partner van Remco, Regina het maïsdoolhof. Maar waar nodig werken ze allemaal samen. Bram en Remco geven aan goede ervaringen te hebben met de gemeente Dalfsen, een gemeente die met hun meedenkt. Jenny geeft aan als de gemeente Dalfsen Ommen maar niet achterna gaat met de toeristenbelasting verhoging, dat is niet realistisch. Maar wethouder Von Martels gaf aan dat dit niet te verwachten is.

Dochter Joan die de zorgboerderij runt geeft wel aan dat het een probleem is de zorgkosten binnen te krijgen. Zelfs zover dat ze van haar ouders moet lenen om het loon van het personeel te kunnen betalen. Dit is een probleem bij de zorg algemeen, maar wel per gemeente erg verschillend. Die problemen zouden nog voortbestaan tot september is hun aangegeven bij de gemeente Dalfsen. Zeker nu ze willen investeren in de nieuwe locatie lukt dat niet erg goed. De zorgboerderij biedt per dag ruimte aan 12 kinderen met een beperking en per week komen hier ongeveer 40 verschillende kinderen. De nieuwe locatie aan de Vilstersestraat 36 is net aangekocht, maar eerst heel veel rommel opruimen. De woning die er nu staat wordt afgebroken en op die locatie komt er een nieuwe woning. De schuren blijven bestaan, juist bewust om in stijl te blijven. Zo komt er een timmerschuur, een receptie, een ruimte voor dagbesteding en een speel en doe ruimte voor kinderen tot ongeveer 18 jaar. In de achterste schuur is logeerruimte gepland zodat het ook mogelijk is kinderen een of meer nachten hier te laten overnachten. Er moet hier heel wat geïnvesteerd worden. Het enthousiasme van Joan en Marcel straalt er van af, dus dit project gaat zeker slagen.

Dalfsennet wenst hun hiermee alle geluk.

WvdV

Foto's 7
College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim
College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim
College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim
College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim
College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim
College op bezoek bij fam. De Vos Lemelerveld - Foto: Wim
Foto: Wim
Artikel delen: