LEMELERVELD – Lemelerveld had veel te bieden op de proef- en Monumentendag. Op het Kroonplein waren verschillende stands van organisaties en verenigingen die hun waren aan de bezoekers onder de aandacht brachten. Naast groente en fruit in de normale stand van Jan, ook een stand met worst en de barbecue van slagerij Maneschijn,
de EHBO, het Lemelervelds Eetcafe, vluchtelingenwerk die een lekker hapje aanboden van de bezoekers en natuurlijk bakkerij van der Most. Uiteraard was er ook een gezellig terras ingericht van de familie Reimink.
In het zaaltje bij de RK kerk werd door de historische kring een presentatie gehouden over de familie Kingma, die oorspronkelijk afkomstig waren uit het Friesche Makkum, evenals de familie Blikman Kikkert. De tak uit Makkum kwam hier naar toe, nadat twee broers Kingma onderwijs had gevolgd in Amsterdam en dit was gericht op maatschappelijk werk. Matin Kingma kocht van een familielid, de heer Blikman Kikkert in 1861 gronden om hier het werk van de familie voort te zetten.
Blikman Kikkert was hier al vanaf 1840 en heeft toen grote gebieden aangekocht van de Marke Dalmsholte, hij woonde in een villa bij de Heideparkbrug wat voor enkele jaren terug geheel is afgebrand. Martin Kingma kwam hier naar toe met zijn gezin. Hij nam steenfabriek de Tichelerij, gebouwd in 1840 over van Blikman Kikkert. Doch heeft dit niet lang voortgezet, Hij bouwde en ging wonen in huize Statum aan de Statumweg in Dalmsholte, hij was meer gericht op veeteelt en landbouwontginning. Van die steenfabriek maakte hij een boter en later een melkfabriek welke daarna verplaatst is naar dorp Lemelerveld. Ook heeft hij nog een tijdje gewerkt in de suikerfabriek van de familie van de Berg, maar die fabriek heeft geen lang leven gehad omdat de gronden ongeschikt waren voor suikerbieten.
Gronden ontginnen met een schop en een bijl. Zonder Blikman Kikkert en Kingma is het onwaarschijnlijk dat het dorp Lemelerveld er gekomen zou zijn.
Maar ook de RK kerk en de kerktoren waren te bezichtigen, de ophanging van de klokken in de toren. Klokken van 200 tot 500 kg die tijdens de oorlogsjaren door de Duitsers zijn weggenomen, maar rond 1948 werd de toren weer van nieuwe klokken voorzien. De kerkzolder met zijn gewelven, is toch altijd een bijzondere constructie die eeuwen terug is bedacht.
Aan de Haarweg was de varkensboerderij van de familie Noordman voor het publiek opengesteld. De kraamkamer met net geboren biggetjes trok veel aandacht.
Lemelerveld kan in elk geval terug kijken op een zeer geslaagde dag.
WvdV






















