DALFSEN – Raadscommissie Dalfsen vergaderde met een overvolle agenda. Het was weer een lange zit tijdens de commissievergadering, hoewel en drie raadsleden door ziekte waren geveld en drie door andere omstandigheden afwezig, werd er heel wat afgepraat, om geen andere termen te gebruiken.
Al leek lijkt het dan soms veel op, “om aan de praat te zijn” en sommigen zijn er heel erg goed in elkaar napraten en blijven herhalen. Dus de tijd loopt door en je ziet mensen op de tribune, maar ook anderen wel eens bijna wegdummelen. Maar toch worden er heel veel zinvolle onderwerpen besproken, ook vanavond. Voor ondergetekende werd het te laat om de laatste agendapunten nog te aanhoren.
De avond begon met een nota Hulp bij het huishouden 2017 -2018. In de huidige situatie betalen inwoners een eigen bijdrage welke per zorgaanbieder anders is en variërend van € 66.02 tot € 85.04 per maand. De kosten in gezondheidszorg zijn over het algemeen gestegen, maar het college wil niet dat de kosten voor de inwoners die hulp in de huishouding nodig hebben gaat stijgen, dat vindt het college een onwenselijke situatie en stelt voor, voor alle zorgaanbieders een gelijk bedrag per inwoner te handhaven om daarmee ook de verschillen op te heffen. De hoogte van de eigen bijdrage is gericht op een gemiddeld aantal uren , dat besteed wordt aan een “schoon en leefbaar huis”.
Maar de raadscommissie was nog niet op een lijn te krijgen, een aantal wilden eerst nog veel meer onderzoek en anderen vonden dat de eigen bijdrage nog verder naar beneden moest, wat de gemeente dan weer een behoorlijk extrapost gaat kosten wat niet in de begroting is opgenomen. Kortom de komende weken zal er meer duidelijkheid moeten komen om in de raadsvergadering van eind januari een besluit te kunnen nemen.
Voorstel verlenging termijn ombudscommissie Sociaal Domein Dalfsen. Die is ingesteld en belast met de behandeling en advisering over klachten, meldingen of signalen over eventuele misstanden, of suggesties ter verbetering. Het gaat om de voorzieningen van de gemeente Dalfsen of haar partners. Deze ombudscommissie was ingesteld voor een periode van twee jaar wat zou betekenen dat ze per 31 januari 2017 ophoudt te bestaan Het college stelt voor die termijn weer met twee jaar te verlengen. Algemeen konden alle partijen na lang vergaderen akkoord gaan met het stuk en komt het al hamerstuk in de raad.
Voortzetten van de starterslening. Deze lening is bedoeld om minder draagkrachtingen toch een mogelijkheid te geven op de koopwoningmarkt. Dit ter ondersteuning van de financiële regelingen voor de aanschaf van de eerste woning. Hypotheekverstrekkers houden een maximum aan die verstrekt wordt en dat kan juist voor de starters, met name in de bestaande woningmarkt een probleem opleveren. Aan een starterslening blijkt de laatste jaren een grote behoefte te zijn geweest, in de periode van 2008 tot 2016 is er 180 keer gebruik van gemaakt.
Het college wil dit voortzetten en vraagt daarvoor een aanvullend budget van € 250.000,- om gemiddeld 20 starters van een lening te kunnen voorzien. Het voordeel van starterslening voor de woningkoper is dat de eerste drie jaar geen rentebetaling plaats vindt, pas zodra de inkomens dit toelaten en de starter daartoe in staat wordt geacht. De raadscommissie was over het algemeen blij met deze voortzetting, hoewel ook hier veel vragen over werden gesteld, konden ze zich toch met het voorstel verenigen.
Kadernota “Detailhandelstructuurvisie”. Het college wil een de kernen een toekomstbestendig winkelgebied. Het wil nog onderzoek doen naar behoeften en toekomstplannen van de winkeliers. Wil compacte winkelgebieden en voorkomen dat er winkels ontstaan buiten het kerngebied. Zoveel mogelijk winkels van buiten de randen verplaatsen naar het winkelgebied inclusief het Waterfront. Maar is ook zeker geen voorstander van het aantrekken van grootwinkelbedrijven die vaak de nekslag betekenen voor de kleine winkelier.
Vragen kwamen er vanuit de raadsleden over de standplaatsen van de ambulante handel. Een aantal raadsleden was voor opheffing van die standplaatsen, maar ook die van mening waren dat die juist moeten blijven voor die minder te besteden hebben. Wethouder Klaas Agricola gaf aan dat het college beslist over standplaatsen en dat in het verleden vergunningen zijn gegeven voor onbepaalde tijd. Die vergunningen zijn niet terug te draaien. Eventuele nieuwe vergunningen worden verstrekt voor een periode van 1 jaar. Ook deze structuurvisie kan naar de raad als hamerstuk en voor het definitief stuk wordt ingevoerd zal er nog heel veel overleg gaan plaatsvinden in de commissievergaderingen maar vooral met alle winkeliers in de gemeente.
Startnotitie Omgevingswet. De nieuwe omgevingswet die er aan zit te komen zal het voor inwoners gemakkelijker worden inzicht te krijgen in het vergunningen beleid. De nieuwe wet geeft een bundeling van alle wetten die er nodig zijn om bijvoorbeeld een bouwvergunning te verkrijgen, maar ook over milieu, water, ruimtelijke ordening en natuur.
Er is landelijk een grote behoeft aan èèn wet met procedures, planvorming en regels en via èèn instantie en èèn loket duidelijkheid ontstaat voor burgers en bedrijven. De nieuwe omgevingswet is hiervoor de basis. De inwerkingtreding van de wet wordt echter pas op zijn vroegst verwacht in het voorjaar 2019 omdat het implementeren het nodige vraagt binnen allerlei organisaties en besturen over het hele land. Daarvoor wordt eerst deze startnotitie opgesteld om alle partijen geleidelijk over te kunnen schakelen op de nieuwe situatie. (geen verlag van de beraadslagingen).
Evaluatie Participatieraad. In 2015 is in Dalfsen de participatieraad ingesteld bedoeld om via een mix van mensen uit verschillende kernen en leeftijden, doelgroepen weten te bereiken waar er tekortkomingen zijn in de gemeenschap wat betreft zorgvoorzieningen. Op dit moment voldoet de participatieraad aan de doelstellingen, maar er zijn tijdens de evaluatie toch nog verbeterpunten uit tevoorschijn gekomen. Daarover heeft de raad deze avond uitvoerig gesproken. Helaas heb ik daarvan geen verslag kunnen maken.
WvdV

