Bier laten staan? Zonde! Update - Foto: Eigen geleverde foto
Foto: Eigen geleverde foto

Bier laten staan? Zonde! Update

DALFSEN – Onlangs kwam er bij een horecabedrijf een dame en een jongeman. Ze bestelden een koffie en een biertje. De dame schat ik rond de 25 en de jongeman was 18 jaar. Na een poosje vertrokken ze weer. Het glas bier is vol blijven staan. De koffie was wel opgedronken. En alles betaald.

De medewerker van dat horecabedrijf heeft dat glas maar laten staan, want haal je die weg en die persoon komt later toch nog weer terug, dan krijg je ook heibel. Wat raar. Komt je dit ook bekend voor?

Anderhalve week later worden we gebeld door die dame. Ze vertelde dat ze controle had uitgevoerd in opdracht van een keuringsinstantie en had geconstateerd dat er bier was geschonken aan iemand zonder naar een ID te vragen. Ondanks dat die persoon 18 jaar was, is men toch verplicht om naar het ID te vragen, want je kan aan iemands neus niet zien hoe oud die is.

Dat telefoontje kwam eergisteren, we werden dus gewaarschuwd dat er hercontroles zou volgen. Maar dat het al zo snel ging hadden we niet verwacht. Vandaag was het weer raak. Die jongedame van rond de 25 (volgende keer komt er nu vast iemand anders) met ook nu een jong iemand van 18 jaar, maar nu een meisje. Lekkere boswandeling gemaakt? vroeg ik aan de dames in sportieve wandelkleding. Ja heerlijk, zeiden ze. Wederom bestellen ze een koffie, dat is wel normaal om 13.30 uur maar ook een pilsje voor die jonge dame al zo vroeg op de middag? Toen ging mij een lampje branden.

Sorry, maar mag ik jou ID zien? Want de gemeente is hier zeer streng op. Ondanks dat ook deze persoon al 18 is en gewoon bier mag drinken, moet er toch om het ID gevraagd worden.

De dame van ongeveer 25 ging zich ook legitimeren en vertelde dat ik haar van de week aan de telefoon had gehad. Ze gaf nu de complimenten. Toch wel weer een beetje geluk gehad. Er volgt toch nog een derde steekproef, hopelijk gaan we die ook goed doorstaan en we gaan in ieder geval al onze medewerkers er goed op wijzen wat zich afspeelt.  Want vertelde deze dame: de boetes kunnen wel oplopen tot wel 1600 euro. Ik vroeg nog: wil je dat biertje nog wel? Nee, hoeft niet. Nou jullie krijgen allebei een kop koffie van de zaak. Ik heb al genoeg geld bespaard vandaag.

Maar Dalfser horecaondernemers blijft er bij u in de zaak een pilsje staan, krab dan even achter je oren, want misschien wordt u dan de komende week gebeld, en begint het verhaal weer gewoon van voor af aan.

Buiten deze keuringsinstantie die door de gemeente is ingehuurd, er van de overheid nog een andere instantie die ook op deze manier de boer opgaat, dat is van Nix18, dat staat hier helemaal los van. Dus flink uutkieke’n.

IJslandse aanpak naar Nederland

IJslandse jongeren waren 20 jaar geleden nog de grootverbruikers van Europa wat betreft drank, sigaretten en drugs. Nu gebruiken zij het minst.

Hoe is dat gelukt, en wat kunnen wij daarvan leren? Dat gaan zes Nederlandse gemeenten onderzoeken. Samen met het Trimbos-instituut en het Nederlands Jeugdinstituut (NJi), wordt gekeken hoe de IJslandse aanpak in Nederland gebruikt kan worden. Een belangrijk element in de IJsland-aanpak is het versterken van preventieve maatregelen, waaronder een goede ouder-kind relatie. Het gesprek voeren en afspraken maken over het gebruik van alcohol, drugs en sigaretten ondersteunt deze relatie. Het volledige nieuwsbericht is te vinden op de website van het Trimbos-instituut.

Nederlandse gemeenten experimenteren met IJslandse aanpak middelengebruik

 

 

 

Artikel delen: