Ziekenhuizen staan voor enorme problemen: personeelstekort en hoge kosten. ING deed een onderzoek en komt tot de conclusie dat er meer gestroomlijnd gewerkt moet worden. Dat kan door processen te digitaliseren.
Ziekenhuizen blijken nogal omslachtig te werken en er hun eigen systeem op na te houden. Daarmee lijkt het erop dat elk ziekenhuis het wiel aan het uitvinden is en nauwelijks communiceert of kan communiceren met een andere zorginstelling. Zonde van de tijd en het geld.
ING bemoeit zich met de wijze waarop er in ziekenhuizen wordt gewerkt. En dat is niet voor niets. Als er niets verandert, blijken zorginstellingen in 2040 maar liefst 170.000 medewerkers meer nodig te hebben dan nu.
Nu al is er een tekort aan zorgpersoneel. Als je weet dat de beroepsbevolking, vanwege onder meer de vergrijzing, met vijfhonderdduizend afneemt, ligt het voor de hand dat er een enorm probleem ontstaat.
Al een stop op planbare opnames
Vanwege die vergrijzing stijgt de zorgvraag ieder jaar met drie procent. Het kabinet heeft echter afgesproken dat de kosten van de ziekenhuizen in 2021 niet meer mogen stijgen. Deze twee zaken samen zorgen voor een heikel punt. Vogels Jan Willem Spijkman van de ING zijn er nu al ziekenhuizen die een stop hebben op (planbare) opnames (bijvoorbeeld heupoperaties) omdat het budget van de verzekeraars al op is.
Ziekenhuizen moeten dus een manier zien te vinden om op kosten te besparen. Dat lijkt nu gevonden in het opvoeren van de productiviteit, van 0,4 naar 1 procent. Dat scheelt volgens de berekening van de ING in 2040 maar liefst 60.000 banen. Hoe? Door onder andere meer te gaan digitaliseren.
Iedere ziekenhuis creëert een eigen systeem
Iedereen kent wel die bezoekjes aan het ziekenhuis waarvan je denkt, wat ben ik daar nu mee opgeschoten? Je fietst door de regen met je Rains rugzak op richting de poli en voor je het weet heb je weer een nieuwe afspraak staan. Bij weer een andere arts. Je dossier is niet doorgestuurd en je moet het hele verhaal weer opnieuw doen. Kost allemaal onnodig veel tijd. En ergernis. Dat soort dingen kunnen een stuk beter. En soms blijkt het zelfs niet eens nodig om naar het ziekenhuis te gaan. Veel dingen kunnen mensen ook zelf doen. En daarmee de 17 inch laptoptas laten voor wat het is en hun gegevens digitaal doorsturen naar de juiste zorginstelling.
Naar aanleiding van de studie blijkt ook dat de productiviteit omhoog kan. Daarbij valt inderdaad te denken aan het meer stroomlijnen en digitaliseren van het maken van afspraken, van kleine onderzoeken die mensen zelf thuis kunnen doen (bloeddruk meten bijvoorbeeld). Die gegevens kunnen vanuit huis naar het ziekenhuis worden gestuurd en daar worden bekeken door de behandelend arts. Dat scheelt een ziekenhuisbezoek. ,,Het blijkt dat patiënten dit soort handelingen liever thuis of bij de huisarts doen dan in het ziekenhuis”, aldus Spijkman.
Daarnaast zijn er mogelijkheden om ziektes vroegtijdiger aan te pakken door betere monitoring en het is belangrijk dat ziekenhuizen gaan samenwerken op grotere platformen in plaats van dat elk ziekenhuis een eigen systeem opzet, dat niet communiceert met systemen van andere zorginstellingen. Zo moeten patiëntgegevens veel makkelijk kunnen worden uitgewisseld.
Met een goede digitalisering waarbij mensen ook digitaal gevolgd kunnen worden, hoeven ze niet langer naar het ziekenhuis. Dat scheelt bedden en kosten.


