De familie Toorop is een kunstenaarsfamilie die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Nederlandse kunst en cultuur. Dat begon met Jan Toorop die eind en begin negentiende eeuw een nieuwe manier van schilderen aan de Nederlandse kunstenaarswereld toonde, het neo-impressionisme en het symbolisme. Daarmee werd de naam Toorop gevestigd.
Expressiever opereerde zijn dochter Charley die in de jaren dertig beroemd werd met haar bijzondere schilderijen. Haar oudste zoon Edgar Fernhout deed er nog een schepje bovendop. Hij startte zijn kunstenaarsloopbaan met fijn schilderwerk. Aan het einde van zijn leven werden zijn werken steeds abstracter, totdat er een volledige abstractie ontstond. De zoon van Edgar, Rik, werd eveneens schilder.
‘Drie generaties’ van Charley TooropÂ
Jan Toorop, de vader van de familie, werd geboren in Midden-Java. In 1969 vertrok hij voor zijn opleiding naar Nederland. Van 1890 tot 1892 en van 1899 tot 1904 woonde hij in Katwijk aan Zee, waar ook in 1891 zijn dochter Charley werd geboren.
Charley maakte grote furore als schilderes. In 1921 werd haar toekomstige huis annex atelier ‘De Vlerken’ gebouwd in het Noord-Hollandse Bergen. Dit huis staat er nog steeds, met dat verschil dat het na een brand dakpannen kreeg en het originele rieten dak er dus niet meer opzit.
Mensen zullen vooral haar monumentale doek Drie generaties (1950) kennen; het is een groot ‘generatie-portret’ waarin ze een portret van haarzelf verwerkte – op de voorgrond in het midden, een geschilderde portret-buste van haar vader Jan Toorop – linksboven, èn het portret van haar zoon Edgar – rechtsboven. Ze begon eraan in 1947 en heeft jarenlang aan dit schilderij gewerkt.
Toorop, van Gogh en Cremer in De Fundatie
In het Zwolse museum De Fundatie is werk van haar te zien. Met name een schilderij waarop haar kinderen staan afgebeeld. Het hangt temidden van werken van onder andere Karel Appel, Paul Citroen, Vincent van Gogh, Jan Cremer en beeldhouwster Charlotte van Pallandt. Een tentoonstelling die je kriskras door de tijd heen, meeneemt op een cultureel pad dat zeker tot de verbeelding spreekt. Allerlei schilderstijlen en portretten en abstract werk zijn er te zien.
Het is, naast onder andere een tentoonstelling van Jeroen Krabbé die er nu wordt gehouden, een aanrader. Je kunt er met de trein naartoe of huur een auto via EasyTerra. Je kunt prima bij het museum parkeren. En het biedt de mogelijkheid om behalve de Fundatie, ook verder te kijken.
Bezoek ook Kasteel Het Nijenhuis
Ga meteen ook naar Kasteel Het Nijenhuis, dat gelegen is tussen Heino en Wijhe in een prachtige omgeving. Dit kasteel is bewoond geweest door meerdere adellijke geslachten. De grondlegger van Museum de Fundatie, collectioneur Dirk Hannema, bewoonde kasteel Nijenhuis van 1958 tot aan zijn dood in 1984. In 2003 en 2004 is het kasteel volledig gerenoveerd.
Bezoek je museum De Fundatie, dan is het een aanrader om als je gebruik maakt van auto huren Zwolle, Kasteel Het Nijenhuis niet over te slaan. Je pakt er een prachtige dag cultuur mee en ziet ook nog eens veel van de schitterende omgeving van zowel Zwolle als het Overijsselse dijkgebied.


