Zwaluwtil op Bellingeweer, nu van de gemeente - Foto: Wim
Foto: Wim

Zwaluwtil op Bellingeweer, nu van de gemeente

DALFSEN – De zwaluwentil die in 2020 door de Vrienden van Dalfsen is geplaatst op Bellingeweer, is gisteravond officieel overgedragen aan wethouder Ruud van Leeuwen van de gemeente Dalfsen. De gemeente is hiermee officieel eigenaar en heeft de onderhoudsverplichting op zich genomen.

Het plaatsen heeft een lange geschiedenis, na de voorbereiding is dan op 3 dec 2019 het beton gestort waarin de paal is bevestigd. In het voorjaar 2020 is het geheel geplaatst, maar overdracht kon vanwege corona niet plaatsvinden en is er gekozen om dit nu tijdens de jaarvergadering te doen.

Helaas waren de omstandigheden voor foto’s niet optimaal en had ik geen tijd de flits te gebruiken.

De tijdelijke voorzitter Frans Geurts en de penningmeester Geert Bistervels, droegen de zwaluwtil officieel over aan wethouder van Leeuwen. De til staat er nu dan 2 jaar, maar de zwaluwen hebben het nog niet weten te vinden, onderzocht wordt of een apparaat met lokgeluiden een bijdrage kan leveren.

Vrienden van Dalfsen hebben de hele til betaald, het gaat om totaal ongeveer € 2500,-, voornamelijk bijeen gebracht uit activiteiten van de Rabobank en van Jumbo in de laatste jaren.

Na een korte pauze gaf Erwin Goutbeek een mooi overzicht over de zwaluwen die in Dalfsen voorkomen.

De gierzwaluw, komt op verschillende plaatsen in het dorp voor, wordt ook wel de schreeuwvogel genoemd. is helemaal donker van kleur en vliegt altijd, zie je nooit ergens zitten. Nest vaak onder dakpannen of speciale kastjes.

De Nachtzwaluw, de naam zegt het al, je ziet hem vrijwel nooit, herkenbaar aan het felle krijsen. Komt die voor in het Rechterenseveld.

De Boerenzwaluw herkenbaar aan de oranje/rode keel en een witte buik. Heeft erg lange staartpennen ver uit elkaar en witte vlekken op de staart. nest herkenbaar, is aan de bovenzijde geheel open, dus een kommetje. Deze zwaluw vliegt laag over de grond

Oeverzwaluw, komt ook weer voor, o.a. in afgravingen en oevers. heeft een witte buik en een bruine kraag. ook de rest is bruin van kleur, korte staartpennen.

De huiszwaluw, geheel witte buik en een witte vlek op de rug, korte staartpennen. Nest herkenbaar aan een kleine opening aan de bovenzijde. Vogel vliegt vaak erg hoog. Bouwt alleen een nest als er in omgeving klei en water is.

Zwaluwnesten mag je niet verwijderen, het zijn beschermde vogels.

WvdV

Foto's 5
Zwaluwtil op Bellingeweer, nu van de gemeente - Foto: Wim
Foto: Wim
Zwaluwtil op Bellingeweer, nu van de gemeente - Foto: Wim
Foto: Wim
Zwaluwtil op Bellingeweer, nu van de gemeente - Foto: Wim
Foto: Wim
Zwaluwtil op Bellingeweer, nu van de gemeente - Foto: Wim
Foto: Wim
Artikel delen: