Verschrikkelijke Oorlogsverhalen vanuit Rechteren en omgeving - Foto: Wim
Foto: Wim

Verschrikkelijke Oorlogsverhalen vanuit Rechteren en omgeving

RECHTEREN – Gerhard Ekkelenkamp zesde kind van een gezin met zeven broers en twee zussen schreef in 2009 een boek; “Hiermee wil ik laten zien hoe onze familie de oorlogsperiode hebben beleefd”.  De wereld werd groter dan “De Weerd”, de ouderlijke boerderij die achter kasteel Rechteren staat.

Verzetsstrijders van der Veen, Sipke Baarsma, Geert Baarsma, Rink Offereins en anderen op vlucht voor de Duitsers. Zijn broer Jan beleefden heftige jaren als onderduikers.

In de oorlogsjaren verbleef Gerhard op de door zijn vader gepachte boerderij De Weerd.  Hij vertelt over de tijd dat zijn broer Jan, die als onderduiker, overal op de vlucht moest, werd opgepakt en in “kamp Erika” (nu Erica genoemd) bij Ommen verschrikkelijke dingen meemaakte en toch heeft weten te vluchten ondanks de vele bedreigingen en grote risico’s.

Het boek geeft de problemen weer bij andere personen die onder moesten duiken op Rechteren, ook op de Mataram of elders in de bossen en op andere schuilgelegenheden. Hoe de Duitsers alle moeite deden de onderduikers op te sporen en zelfs klopjachten hielden om onderduikers uit de bossen te verdrijven.

Een andere broer Johan, die pal na de oorlog, drie jaar lang heftige acties in het voormalig Nederlands Indië meemaakte. Van 1946 tot 1949 werden dienstplichtige Nederlandse militairen uitgezonden naar Oost Indië om het Nederlands gebiedsdeel “te bevrijden”.  Doch die soldaten werden een ongewenst doelwit en hadden het zwaar te verduren. Ondanks de grote troepenmacht sneuvelden hier meer dan 6200 jonge Nederlandse soldaten en de vrede kreeg geen kans………(lees het uitvoerig artikel in het boekje).

Naast deze familieverhalen, ook over tragische oorlogsgebeurtenissen op diverse boerderijen in Rechteren en Hessum met liquidaties van Duitse bezetters en represailles daarop. Ontruiming en de bezetting van kasteel Rechteren. De problemen met de V2 die vanuit Hessum werden gelanceerd. Hoe hongerige vluchtelingen uit het westen van het land, zelfs in filevorming, over de Rechterensedijk liepen te zeulen met karretjes, kinderwagens e.d om graan, aardappels en alles wat er te krijgen is bij boeren te vragen om in leven te blijven. Het einde van de oorlog, de bevrijding en de opgeblazen Vechtbrug leest u dat boekje.

Ekkelenkamp’s boek geeft goed weer hoe de situatie in de laatste jaren van de oorlog was, kortom beslist de moeite waard eens te lezen, 200 blz. oorlogsverhaal.

Het boekje is uitgegeven in 2009, ISBN nr 978 813941 16  en nog beperkt te verkrijgen bij de eind 80 jarige schrijver van dit boekje. Afgesproken is dat belangstellenden hem mogen bellen 0529 – 432375. Kosten € 5,00.

WvdV

Foto's 3
Verschrikkelijke Oorlogsverhalen vanuit Rechteren en omgeving - Foto: Wim
Foto: Wim
Verschrikkelijke Oorlogsverhalen vanuit Rechteren en omgeving - Foto: Wim
Foto: Wim
Artikel delen: