Tegel gelicht uit de historie van Dalfsen - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto

Tegel gelicht uit de historie van Dalfsen

DALFSEN – In dit artikel lichten we de tegel over de oudste bewoners van Dalfsen. Het Trechterbekervolk van ruim 3.000 jaar geleden en de Merovingen van het jaar 400 tot 750. Het verhaal wordt helemaal zichtbaar door de QR-codes te scannen die u ziet in dit artikel en die ook zijn te vinden op de tegels bij de vindplaatsen.

Het Trechterbekervolk

Vanaf ongeveer 3400 v. Chr. vestigen zich boven de grote rivieren de eerste boeren in Nederland: Trechterbekermensen genoemd naar het opvallende aardewerk in de vorm van een trechterbeker. De hoge gronden langs de Vecht vormden een geschikt leefgebied In  die tijd liep de Vecht in de buurt van de Oosterdalfsersteeg. Op de zandruggen en rivierduinen bouwden de Trechterbekers huizen, legden akkers aan en begraafplaatsen. In Drente werden zo de hunebedden gebouwd. Het grootste grafveld van de Trechterbekercultuur in Noordwest-Europa werd echter in 2012 gevonden hier in Oosterdalfsen, bij de voorbereiding van de nieuwe woonwijk. Er zijn meer dan honderd bekers gevonden in de verschillende graven! Een aantal bekers zijn rijk versierd met diepe reliëfs die in de nog zachte klei werden aangebracht. De vondsten worden nu nog steeds nader onderzocht en gedokumenteerd door de Universiteit in Groningen. De Historische Kring Dalfsen hoopt daarvan nog eens een selectie te kunnen tentoonstellen voor belangstellenden.

De Merovingen

De opgraving in Oosterdalfsen van het zeer oude grafveld van de Trechterbekers leverde een onverwachte extra verrassing op: direct grenzend aan het oudere grafveld kwam een klein grafveld uit de Merovingische tijd uit de 6e eeuw tevoorschijn. Ze bieden een inkijk in de samenleving van Oost-Nederland gedurende de Merovingische periode (400-750 na Chr.). Opgravingen van kleine grafvelden, zoals deze in Dalfsen, tonen aan dat de mensen daar relatief welvarend waren, gezien de rijke grafgiften. Het zou kunnen dat het de stichters zijn van het dorp Dalfsen. Tijdens het opgraven kwamen veel vondsten tevoorschijn. Twee graven vielen daarbij op door hun grote rijkdom. Het betreft een graf van een man en een vrouw, mogelijk een echtpaar. Ieder was bijgezet in een houten grafkamer. Gezien de rijke grafgiften waren het waarschijnlijk leidende personen in die tijd (de elite).

Op zoek naar de tegels

De tegels over deze oudste bewoners liggen op de plek waar de geschiedenis plaats vond. Als u op de Welsummerweg linksaf gaat richting de begraafplaats aan de Oosterdalfsersteeg, dan vindt u na 300 m. de informatieborden en QR-tegels over het Trechterbekervolk en de Merovingen. Op de website van DNA van Dalfsen staan trouwens  fietsroutes waarin de plekken van alle QR-tegels in de gemeente Dalfsen zijn te vinden. Mooi als u een fietstochtje wilt maken en ook nog dingen ontdekken.

Vragen of reacties kunt u sturen naar info@dnavandalfsen.nl

Foto's 4
Tegel gelicht uit de historie van Dalfsen - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto
Tegel gelicht uit de historie van Dalfsen - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto
Tegel gelicht uit de historie van Dalfsen - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto
Artikel delen: