DALFSEN – Merel: ‘Boeren met Bomen’, is dat niet het begin van snelwegen voor flora en fauna? ‘Boeren met Bomen’ is een netwerkorganisatie met als doel meer bomen op het platteland te krijgen. Voederbomen wel te verstaan, bomen waar het vee van kan eten dus. Agroforestry heet dat. In Salland doen de Melkbrouwerij uit Lettele en Erve Westenenk uit Raalte al mee.
In Vechtdalse deel van Salland doet Decohof uit Hoonhorst mee. ‘Boeren met Bomen’ wil nog veel meer leden.
“Mag ik even wat reclame maken voor die boeren met bomen,” kwam Merel van de week aanvliegen. “Want dat is nou typisch zo’n geval van voordeel voor iedereen. Ook voor mij, mijn vogelvrienden, voor insecten, zoogdieren, kruiden, enzovoort enzovoort.”
Gelijk dat Merel heeft. Voederbomen, agroforestry zo je wilt, is voor heel veel partijen in de natuur goed. Niet dat de boer gelijk zijn hele weiland vol moet zetten met bomen, dat doet de naam wel vermoeden maar dat is helemaal niet de bedoeling. Je moet vooral en eerst denken aan bijvoorbeeld voedzame hagen met bijvoorbeeld meidoorn, hazelaar, amandelwilg.
Merel vliegt boven de gemeente Dalfsen van hot naar her op zoek naar duurzame verhalen.
Zo’n voederhaag is om te beginnen goed tegen ziektes voor het vee. Er zitten broodnodige mineralen en sporenelementen in. En weet je: een koe voelt zelf het best wat ze nodig heeft, ze eet zichzelf uit zo’n haag preventief gezond. ‘Zelfmedicatie’ noemen we dat, de koe weet niet beter. De haag levert ook ‘voeder’ op voor de mens. Doet de boer het grootschalig, dan zou hij er zo maar zijn huismerk notenolie van kunnen maken.
Wie meer over de Boeren met Bomen wil weten kan op deze link klikken. Of meld je aan voor een online-meeting met Online Café met Jacob Haalstra over ‘Verdienmodellen binnen Agroforestry’. Vedienmodellen ja, want je kunt er serieus een belegde boterham aan overhouden.
Die haag is natuurlijk ook een ideale verbindingszone tussen biodiverse plekken op het platteland. Al eerder had Merel opgemerkt dat Nieuwleusen Synergie dergelijke insectensnelwegen probeert te organiseren. Salland Zoemt – waar Hoonhorst Bloeit dan weer aan verbonden is – heeft ook dat doel. Daar kunnen Boeren met Bomen mooi de helpende hand toesteken.
Zou het ook te regelen zijn om zo’n voederhaag aan de ene kant bereikbaar voor vee te laten zijn, terwijl het aan de andere kant een wandelpad is? Klompenpaden? Kerkepaden?
Merel: “Zet ook maar een vlier in de haag, want met die griepepidemie die jullie nu hebben… tegen de griep is een glaasje vlierbessensap heel heilzaam!”


