DALFSEN – De Veldleeuwerik is een vogel die in allerlei terreinen voorkomt en broedt op akkers, bouwland, zanderige heide maar ook tussen “het kantgras” bij heggen of greppels. Anno 2025 nauwelijks meer op onze weilanden. Zoals hierboven genoemd heeft de Veldleeuwerik vele bijnamen.
Het is een vriendelijk ogend, zachtaardige vogel die er onopvallend, een beetje saai, uitziet. Toch roept hij veel bewondering op door zijn sprankelende zang die hij laat horen terwijl hij recht omhoog vliegt tot in de hemel waar hij bijna onzichtbaar blijft zweven totdat hij al zingend weer daalt.
De zang is bijna heel de dag te horen, maar vooral in de lente en zomer. Maar vooral in de ochtend is hij actief, en gold en geldt als de aankondiger van de dag. Volgens oude christelijke opvatting vliegt de vogel al zingend zo hoog de lucht in, om in de hemel de lof van de Schepper te verkondigen.
De soort werd niet alleen als zanger gewaardeerd maar ook culinair. Leeuwerikkenpastei was in Frankrijk een gewaardeerde lekkernij.
Het is een sieraad in ons landschap maar door de intensieve landbouw in veel gebieden van ons land verdwenen. Het aantal broedvogels is in enkele tientallen jaren met ca 95% verminderd.
De zang is prachtig en voor de “vroege vogels” onder ons ook nog in ons Dalfsen te horen, dus spits uw oren en… opletten.
(https:www.vogelgeluid.nl/veldleeuwerik/ )
Jos Scholten




