DALFSEN – Irma Dijkstra en Rienik Zwart uit Sint Annaparochie zijn op donderdag 11 september met hun zeilboot in de haven van Dalfsen afgemeerd.
Dit jaar is het alweer de vijftiende keer dat ze enkele dagen in Dalfsen zijn. Ze verblijven in Dalfsen tot en met zondag 14 september om op zaterdag nog Proef Dalfsen en Monumentendag mee te maken.
Op maandag 1 september zijn Irma en Rienik uit de jachthaven in Jirnsum vertrokken voor hun reis naar Dalfsen. Ze zijn onder andere in Heerenveen, Steenwijk (waar ze drie dagen zijn geweest voor het evenement Kopje Cultuur), Giethoorn, Zwartsluis, Hasselt en Genne (drie dagen bij een zandafgraving) geweest.
De boot van Irma en Rienik is een – nagebouwde – Schokker uit 1980: een vissersboot van de voormalige Zuiderzee. Hun boot is van staal gebouwd en de kajuit is van hout gemaakt. Zij hebben deze negen meter lange boot vijf jaar geleden gekocht. Het is de opvolger van de Zeeschouw; een boot van zeven meter lengte waarmee ze vijftien jaar veel over de Friese wateren hebben gezeild.
Ze hebben de Schokker onder andere aangeschaft, omdat ze in de nieuwe boot nu niet alleen buiten maar ook in de kajuit eindelijk rechtop kunnen staan en er ook plek is voor de bench van hond Marre die vijf jaar geleden als puppy is gekocht. Ook voor de twee fietsen en de hondenkar heeft deze boot meer plek aan boord. Met de nieuwe boot hebben ze nog niet gezeild, omdat ze heel veel aandacht aan de jonge hond hebben te besteden.
De naam van de boot is Bonteluw; dit is in het Bildts de naam voor een scholekster. Een zwart-witte vogel met rode poten en snavel. Ook de boot is wit en zwart geschilderd; alleen de rode kleur wordt nog gemist. Wanneer ze in 2026 Dalfsen voor de zestiende keer aandoen, zal er in elk geval een stukje aan de voorkant van de boot de kleur rood hebben.
De thuishaven van de Bonteluw is de jachthaven van Jirnsum; in de weekenden wordt dan gevaren op de meren bij Eernewoude, Grouw en Sneek. Half november komt de boot op het terrein van de jachthaven op bokken te staan.
Irma en Rienik kiezen er bewust voor om jaarlijks enkele dagen in de Dalfser passantenhaven te verblijven. De haven heeft voor hen de juiste afmetingen (niet te groot!). Ze vinden de haven bovendien prachtig en ervaren hun verblijf in Dalfsen als gemoedelijk en heerlijk ontspannen. De havenmeesters zijn klantgericht, vriendelijk en erg behulpzaam.
Aangezien ze al vele jaren naar Dalfsen komen en overdag altijd fietsen, hebben ze in een straal van vijftien kilometer rondom de haven veel van de omgeving gezien. Hond Marre gaat met alle ritten mee in de fietskar. Bij mooi weer werd door beiden vaak een sprong in de Vecht gewaagd. Sinds Irma weet dat er grote meervallen in de rivier zitten, laat zij het zwemmen over aan Rienik en kijkt zij alleen nog vanaf het dek van de boot toe.
Irma en Rienik zijn echte ochtendmensen en heel vroeg wordt er al met de hond gelopen. Er is geen televisie aan boord en ’s avonds wordt er Irma veel gelezen, terwijl Rienik dan alle tijd heeft voor zijn telefoon.





