Schoffelaar - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto

Schoffelaar

DALFSEN – De Lepelaar is nu, met ca 2900 broedparen, een algemene broedvogel in ons land. Dat was ca 100 jaren geleden anders, er was toen sprake van slechts 2 broedkolonies met in totaal ca 500 paren. Door bescherming, meer ruimte voor natte natuur is het bestand dus aanzienlijk gegroeid.

 

De bovengenoemde streeknaam heeft betrekking op de vegende bewegingen waarmee hij met zijn kop en snavel door het water “schoffelt” op zoek naar voedsel.

Jisp, tot 1991 een zelfstandige gemeente had een gemeentewapen waarop een goudkleurige Lepelaar was afgebeeld. Volgens overlevering zouden Lepelaars als huisdieren zijn gehouden. Plaatselijke vissers droegen er, door geregelde aanvoer van verse vis, zorg voor dat de vogels niet verhongerden. Een mooi verhaal, maar misschien dat de geschiedenis de waarheid verbergt.

Lepelaars zijn trekvogels, hoewel er altijd een klein aantal tijdens de winter verblijven in de kuststrook van ons land. Dankzij gezenderde Lepelaars is veel over de trek bekend. Ook u als lezer is dit volgen, klik op onderstaande link en er gaat een wereld voor u open.  https://volgdelepelaar.nationaleparken.nl

Jos Scholten

Foto's 3
Schoffelaar - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto
Schoffelaar - Foto: Ingezonden foto
Foto: Ingezonden foto
Artikel delen: