Bloemrijke natuurakker met oude granen

DALFSEN – OUD AVEREEST – Bloemrijke natuurakker met oude granen herleeft bij bezoekerscentrum De Wheem van Landschap Overijssel. Er zijn nog maar weinig plekken in Overijssel waar akkers met oude granen, klaprozen en korenbloemen te zien zijn. Daarom zijn komend voorjaar bij de bezoekerscentra De Wheem, Hof Espelo en de Molen van Frans van Landschap Overijssel naast bestaande natuurakkers prachtige bloemrijke akkerranden te zien. Bij de natuurakkers wordt informatie verschaft over de bloemrijke graanakkers van vroeger en de bijzondere dieren en planten die hier thuishoren.

Bijzondere akkernatuur in Overijssel
Het gaat niet goed met de akkernatuur in Nederland. Ook niet in Overijssel, waar op diverse plekken in het landschap al eeuwenlang graanakkers voorkomen. Bijzondere akkervogels, zoals de patrijs en de geelgors kunnen nog maar moeilijk voedsel-, schuil- en broedplekken vinden. Toen de graanoogst nog met de hand werd gedaan, bleven er geregeld zaden achter op de akker, zodat akkervogels voldoende eten hadden om de winter door te komen. En er bleven ’s winters geregeld overhoekjes staan, zodat vogels als de patrijs een geschikte broedplek konden vinden. Bij de bezoekerscentra houdt Landschap Overijssel al jarenlang natuurakkers in stand op dezelfde plaats als vroeger. Op deze graanakkers bloeien ‘s zomers dan ook prachtige akkerbloemen zoals de klaproos en de korenbloem.

Dit najaar zaait Landschap Overijssel een uniek zaaimengsel in langs de randen van deze bloemrijke graanakkers. Er wordt een brede strook ingezaaid met een 2-jarig zaaimengsel van (oude) granen en diverse akkerbloemen en –kruiden. De bloemrijke randen blijven twee jaar staan, zodat vogels, maar ook insecten en kleine zoogdieren hier profijt van hebben in de herfst en winter. Door middel van een informatiebord krijgen bezoekers uitleg over deze prachtige bloemrijke graanakkers en de bijzondere dieren en planten die hier thuishoren.

Leg ook een eigen natuurakker aan
Landschap Overijssel werkt graag samen met buitengebiedbewoners aan de natuurwaarde van het landelijk gebied. Door het inzaaien van een bloemrijke natuurakker kunnen eigenaren eenvoudig bijdragen aan de biodiversiteit. Naast allerlei dieren en planten die hiervan profiteren is een bloeiende natuurakker voor deelnemers zelf natuurlijk ook een lust voor het oog. Afgelopen voorjaar hebben 150 buitengebiedbewoners verspreid over Overijssel al 11 hectare nieuwe akkernatuur aangelegd. Landschap Overijssel steunde hen hierbij.

Omdat het project zo succesvol was, wil Landschap Overijssel nog meer buitengebiedbewoners de kans geven een overhoekje of perceelsrand in te zaaien. Tot en met 14 oktober kunnen nieuwe deelnemers zich nog aanmelden via de website van Landschap Overijssel. Via het project Mijn Natuurakker ondersteunt Landschap Overijssel deze eigenaren financieel door het beschikbaar stellen van het natuurakker zaaimengsel dat ze zelf ook inzaaien bij hun bezoekerscentra. Grondeigenaren zaaien het mengsel zelf in aan het einde van het jaar en houden hun natuurakker twee jaar in stand. Kijk voor meer informatie over het project en voorwaarden op www.landschapoverijssel.nl/mijn-natuurakker.

Waardevol Overijssel
Overijssel is prachtig en waardevol en biedt veel afwisseling voor mens, plant en dier. Al dit moois moet beschermd worden voor onszelf en de generaties na ons. Landschap Overijssel beschermt de natuur en het landschap in Overijssel al meer dan tachtig jaar. In haar eigen 54 natuurterreinen, maar ook bij en met ruim 3.000 grondeigenaren. Dit doet zij samen met ruim 9.500 donateurs, bijna 50 Overijsselse bedrijfsvrienden en ruim 7.000 vrijwilligers. Meer informatie over het waardevolle Overijssel en hoe dit landschap te beleven op www.landschapoverijssel.nl.

Artikel delen: