DALFSEN – Burgemeester Han Noten niet boos, maar wel ernstig teleurgesteld in de COA naar aanleiding van het bureaucratisch handelen en het gesleep met vluchtelingen. Ruim een maand geleden heeft de gemeenteraad het college per brief verzocht alles in het werk te stellen om aandacht te geven aan de stroom vluchtelingen, maar dan vooral op de Dalfser manier, het moet passen bij de gemeente Dalfsen. Overzichtelijk en zelf zoveel mogelijk doen en verantwoording nemen.
Het college heeft die oproep serieus genomen en in regio verband met Zwolle, Deventer, Raalte , Ommen, Olst/Wijhe, Zwartewaterland , Staphorst en Kampen afspraken gemaakt. Dat heeft er toe geleid dat opvang gezamenlijk zal worden geregeld en niet dat een gemeente teveel de lasten krijgt. Binnen de regio de pijn verdelen, maar het gezeul met vluchtelingen die nu in een crisisopvang van sporthal naar sporthal worden gesleept vindt hij verschrikkelijk en mensonwaardig. De crisisopvang in de Trefkoele+ Dalfsen is voortreffelijk gelopen. Maar het moet niet zo zijn dan burgemeesters onder elkaar dit moeten regelen zoals nu met de gemeente Olst/Wijhe is gedaan.
In de regio is er overleg om opvang van langere duur en Dalfsen heeft evenals een aantal andere gemeenten een voorstel aan de COA gedaan daar zelf invulling aan te willen geven en de oplossing leek in zicht.
De gemeente Dalfsen heeft 30 chalets in optie genomen bij Arcado in Nieuwleusen, afspraken gemaakt met de energieleverancier en de procedures opgestart voor het tijdelijk kunnen plaatsen van die chalets. We staan klaar om direct te kunnen starten. Alles was er op gericht om per 14 december 150 vluchtelingen voor langere tijd op te vangen in plaats van die crisisopvang. Het zou gaan om de koop van 30 chalets waarvoor een bouwvergunning zou worden geregeld voor een periode van maximaal 3 jaar. Vluchtelingen die hier dan zouden komen zouden wel telkens gewisseld worden om van deze locatie naar een AZC te gaan. Over 3 jaar zouden dan de chalets weer worden verkocht.
Het plan was de chalets te verdelen als volgt, 10 stuks voor de kern Dalfsen, 10 stuks voor Lemelerveld en 10 stuks voor Nieuwleusen. Voor onderwijs, kerk en welzijn waren er voldoende mogelijkheden aanwezig waarbij vooral ook vrijwilligers ingezet konden worden. Bed, brood in een warm chalet, voorzien van tv met een oppervlakte van ruim 57 m2 is altijd beter dan een kille sporthal. De COA weet wat normaal de kosten zijn voor opvang op een grote locatie en de burgemeester is van mening dat de kosten voor de COA nu zeker niet groter behoeven te zijn, maar de COA houdt vast aan een opvang van minimaal 250 personen per locatie. Dat noemt Han Noten onbegrijpelijk en spreekt van bureaucratie. Op het voorstel dat vorige week dinsdag is gedaan naar de COA en zelfs afgelopen vrijdag nog een schriftelijk bevestigd met als uiterlijke termijn om te reageren op woensdag is door de COA niet gereageerd. Daarmee is de optie voor de chalets die de gemeente heeft bedongen bij Arcabo verlopen. De vraag naar chalets voor opvang is op dit moment erg groot, vooral vanuit Duitsland en daar zullen deze chalets nu ook naar toe gaan.
Mocht de COA alsnog reageren zal eerst met de leverancier van de chalets overlegd moeten worden wanneer weer dit aantal beschikbaar is. Zodra er enige duidelijkheid is zal eerst de buurt worden ingelicht, daarna of gelijktijdig ook de raad, maar de raad heeft het college vrijheid van handelen gegeven om zaken snel en doortastend op te pakken.
In de landelijke pers laat de COA een geluid horen als zouden gemeenten niet willen meewerken aan opvang en geen locaties willen aanleveren, maar in deze regio zijn er meerdere aanmeldingen waarop de COA totaal niet reageert. De COA wil alles in eigen beheer houden, maar Dalfsen biedt aan het beheer over te willen nemen, alle zorgen weg te nemen, inclusief de beveiliging. In kleine locaties kunnen mensen ook integreren in de gemeenschap. Het blijft een noodopvang, maar alles is beter dan het onmenselijk slepen met die vluchtelingen, ik heb echt met die mensen te doen, aldus de burgemeester. Dat de COA volgende week een afspraak zou hebben met de gemeente Dalfsen wat blijkt uit een artikel van NRC is bij de gemeente onbekend. Burgemeester Han Noten spit zijn agenda daar nog even op na en hier staat niets over een afspraak, ook niet bij de beleidsmedewerkers van de gemeente.
Wordt vervolgd..
WvdV



