Geen nood bij brand in Rosengaerde

DALFSEN – Voor het project Geen Nood bij Brand werkten Brandweer IJsselland en zorgcentrum Rosengaerde te Dalfsen het afgelopen half jaar nauw samen. Door meer bewustwording op brandgevaar en aandacht voor de eigen verantwoordelijkheden zetten beide partijen in op het verhogen van het brandveiligheidsniveau binnen de instelling en het vergroten van de zelfredzaamheid wanneer er toch brand ontstaat.

 

Geen Nood bij Brand is een nieuwe methode voor veiligheidscontroles in diverse instellingen.

De veiligheidsinspecties worden daarbij vervangen door een veiligheidsexpeditie. Deze expeditie wordt samen gedaan met een bewoner, gebruiker, een personeelslid, iemand van een betrokken commissie of raad van de organisatie en een brandweerman of -vrouw door een ronde door het gebouw te lopen. De brandweer loopt niet voorop, maar laat de anderen zelf ontdekken hoe het gesteld is met de veiligheid: “Tijdens de veiligheidsexpeditie brengen wij als ‘partners’ de problemen in kaart zoeken wij  naar oplossingen en nemen in overleg met de directie maatregelen. Op deze manier zijn wij gezamenlijk bezig met (brand)veiligheid in de zorginstelling, we leren van elkaar en zijn praktisch bezig. Van regelgericht naar risicogericht denken en handelen”, aldus Jan Wittenberg, Brandweer IJsselland .

 

Masterplan Brandveiligheid

Het ‘Masterplan Brandveiligheid’ (MPB) maakt onderdeel uit van het project. In dit MPB beschrijft de instelling de bedrijfsactiviteiten, de risico’s en de brandveiligheidsconcepten. Daarnaast kan de brandweer bij een instelling langskomen voor de jaarlijkse ontruimingsoefening, zodat die realistischer is. Brandweerpersoneel ziet hierdoor meer instellingen van binnen en ervaren de specifieke moeilijkheden. Personeel en bewoners – sommigen vooraf panisch voor brandweer in volle uitrusting – wennen aan de hulpverleners. Dat scheelt bij een echte brand veel paniek. “De samenwerking met de brandweer was van het eerste contact tot de evaluatie heel prettig. Zowel de veiligheidsexpeditie als de ontruimingsoefening waren voor ons echte eye-openers. Na verloop van tijd krijg je toch een vorm van ‘bedrijfsblindheid’. Van mij mag dit eigenlijk wel een terugkerend geheel worden”, aldus Henk Burgmeijer, zorgcentrum Rosengaerde.

 

Project STOOM

Sinds medio 2014 werkt de brandweer met het project STOOM aan het probleem van het grote aantal ongewenste meldingen en nodeloze uitrukken, veroorzaakt door brandmeldinstallaties. De meeste loze automatische brandmeldingen worden veroorzaakt door onoplettendheid, technische storingen, ongewenste handelingen en baldadigheid. Deze factoren zijn positief te beïnvloeden door het treffen van maatregelen door instellingen, de bewoners en (mogelijk) hun familieleden. Ook Rosengaerde verleent medewerking aan het terugdringen van deze ongewenste brandmeldingen. Het project STOOM is direct onderdeel van het project Geen Nood Bij Brand.

Artikel delen: