Geachte heer Pechtold, De reden van dit schrijven is mijn grote bezorgdheid over de gevolgen van de laagvliegroutes van het kabinet Rutte III door de uitbreiding van Lelystad Airport.
Ik maak me ernstige zorgen over:
- De gevolgen voor het milieu. De schade eenmaal aangericht, kan nooit meer hersteld worden.
- De veiligheid. De geplande vorm van laagvliegen is een primeur wereldwijd en met zoveel onduidelijkheden die er nu nog zijn, voelt dit zeer onverantwoord. Zeker nu ook blijkt dat de militaire luchtverkeersleiding, die verantwoordelijk is voor de begeleiding van luchtverkeer tot 2000 mtr, zwaar onderbezet is en met grote problemen kampt.
- De kans op birdstrikes. Die is groot en onvoldoende onderzocht.
- De vogelpopulatie zal eronder lijden. De geplande vliegroutes kruisen letterlijk de trekvogelvlucht en de zeldzame vogels die nu nog in onze achtertuin hun rust vinden zullen verdwijnen.
- De gezondheid van de mensen. De schade die ultrafijnstof en CO2-uitstoot aanricht veroorzaakt long-, hart- en hersenaandoeningen. Friesland heeft nu nog de schoonste lucht van Nederland!
- De stilte en rust die ons zo dierbaar is, zal permanent geschiedenis zijn.
- De geluidshinder zal stress, concentratieproblemen en verstoorde nachtrust gaan veroorzaken.
- De recreatie in Friesland gaat een klap krijgen. Wie gaat er zeilen, wandelen, kamperen als er om de haverklap een vakantievlucht voorbijraast. Daardoor zullen er in de recreatieve sector veel banen verdwijnen. Waarom kiezen voor (te) goedkope vakantievluchten naar het buitenland? We zouden juist de recreatiemogelijkheden in onze eigen natuurgebieden moeten stimuleren!
- De toekomst van de jeugd. De kans is groot dat zij op deze manier de stilte en rust in de Friese natuur niet meer gaan beleven. Daar komt bij dat ik grote twijfels heb of de handhaving van de voorgestelde maatregelen zoals het aantal vliegbewegingen, wel nageleefd gaan worden als er nu al zoveel onduidelijkheden zijn.
De keuzes die er nu gemaakt lijken te gaan worden inzake Lelystad Airport, zijn louter economisch gedreven en onvoldoende transparant. Het lijkt er de laatste tijd meer en meer op dat de rekencultuur het heeft overgenomen van het gezond verstand!
Er zijn inmiddels in de alternatieve hoek diverse betrouwbare rapporten gemaakt door professionele wetenschappers waar werkelijk niets mee gedaan wordt.
Bewoners zoals ik, staan met hun rug tegen de muur. We zijn overgeleverd aan onze volksvertegenwoordigers in Den Haag. En daar bent u (met uw partij) er een van. D’66 kan het verschil maken door zich uit te spreken tegen de lage vliegroutes in verband met de uitbreiding van Lelystad Airport. Zo vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen zou dat in diverse provincies van Nederland een passende keuze zijn. Bovendien is de kans groot dat u daar sympathie mee wint en u kunt rekenen op veel kiezers achter u.
Graag nodig ik u uit om bij mij in Friesland de stilte en de schoonheid te komen beleven. Ik weet zeker dat u zich daarna nog eens achter de oren krabt en tot een duidelijk besluit komt over uitstel Lelystad Airport in plaats van een bosje bloemen te sturen aan minister Cora van Nieuwenhuizen aan het eind van een gestreden strijd.
Ik wens u veel wijsheid toe en doe u mijn vriendelijke groeten,
Anne van Dongen
Gracht 72
8483KT Scherpenzeel
Friesland

