Duurzaamheids debat goed bezocht - Foto: Wim
Foto: Wim

Duurzaamheids debat goed bezocht

DALFSEN – Woensdagavond vonden in het Theater de Stoomfabriek de duurzaamheids debat plaats met alle lijsttrekkers in de gemeente Dalfsen. Het doel was om de lijsttrekkers aan de tand te voelen hoe zij na de verkiezingen zich inzetten op duurzaamheid.

 

De  organisatie van deze avond lag bij Groen Gebogen en werd geleid door Gerard Brakke. De zaal dat voor ruim ¾ gevuld. Dalfsen de groenste kleine stad van Europa, daar mag veel van verwacht worden. De lijsttrekkers kregen 4 onderwerpen voorgeschoteld die verder behandeld gaan worden. Eerst volgde er een kennismaking en voorstellingsronde.

 

Betsy Ramerman van het CDA mocht de spits afbijten, zij gaf aan de komende zittingsperiode volop in te zetten op duurzaamheid, een balans tussen landbouw, recreatie en natuur.

Luco Nijkamp van de ChristenUnie gaf dat je niet alleen een bezit moeten zijn voor je zelf, daarom zit ik in de gemeenteraad. Werken aan energie neutrale bedrijventerreinen, maar ook alle overige woningen. Samen serieus dit probleem aanpakken.

Ben Schrijver van D66 doet het uit persoonlijke motivatie, dit is mij thuis door mijn vader met de paplepel ingegeven. Niets weggooien, maar hergebruiken. Kromme spijkers weer recht slaan. Maar ook de natuur en ons luchtruim gaat eraan door onjuiste beslissingen. Het wordt steeds complexer.

Andre Schuurman van Gemeente Belangen, de wereld doorgeven aan de volgende generatie zoals wij die hebben gekregen. Circulaire economie, afvalberg verminderen. Dalfsen uitdagen meer te gebruiken van wat de duurzame dorpen al hebben uitgevonden.

Vincent Oosterveen van de Libertarische Partij gaat voor persoonlijke vrijheid. Minder regeldruk, is tegen subsidies, Statushouders weren, volgens hem zijn het 80% economische vluchtelingen.

Leander Broere van de PVDA, opgevoed op te komen voor alles wat kwetsbaar is, mens en natuur. Sociale wensen ondersteunen, wens is te werken aan een basisinkomen. Structurele armoede aanpakken.

Gerrit-Jan Veldhuis VVD geeft aan dat politiek hem met de paplepel is ingegoten. Wil meedenken en mee beslissen in duurzaamheid. Droomt van een Vechtdal als kenniscentrum duurzaam. Aandacht voor de intensieve veehouderij, wij moeten wel heel veel monden voeren.

Eerste ronde Mobiliteit;  ChristenUnie is van mening dat de bereikbaarheid in de gemeente Dalfsen beter moet Openbaar vervoer met alle kernen vraagt meer aandacht. Verdubben het spoor tussen Zwolle en Emmen en door naar Groningen. Fietssnelweg langs de N340. Op N340 is teveel bezuinigd, idem N377. Parallelwegen gevaar voor schoolgaande kinderen.

Het CDA wil fietssnelwegen langs het Overijssels kanaal vanuit Lemelerveld naar Zwolle en Raalte, huidige paden te smal. Meer fietsoplaadpunten.  Bus(jes)vervoer meer gezamenlijk, nu rijden busjes achter elkaar aan.

D66 vraagt wat komt er op ons af, op tijd “sturen” als er zelfrijdende auto’s op de weg komen. Politiek moet er nu al op inspelen.

Gemeente Belangen, er blijven veel ideale doelen, maar er is in de afgelopen periode ook veel gedaan. Vanuit de zaal klonk een vraag over de fietsers op de rotondes van de rondweg. D66 noemde die situatie zelfs link, maar welke oplossing er moet komen was hem niet duidelijk. LP stelde zelfs een volksraadgeving voor. De VVD gaf ook aan dat de rondweg meer aandacht nodig heeft.

Zaal;  Veiligheid vraagt met name aandacht in gedrag verandering weggebruikers. Laat de auto eens staan en kies voor ander vorm van mobiliteit. Waarom wordt auto gebruikt voor kleine ritten en schoolbezoek ouders.

PVDA vraagt extra aandacht auto’s uit het centrum. D66 stelt voor alle borden uit het centrum weg te halen en laat mensen zelf beslissingen nemen, gaat om fatsoen.

Tweede ronde Energie; PVDA gaat voor waterkrachtcentrale in de Vecht. Dorpen meer op weg helpen met hun initiatieven. Energie als gemeenschap met elkaar oppakken, neem als voorbeeld Hoonhorst. Overleg en niet zoals met de eerste winmolens is gedaan, die werden opgedrongen.

LP regelgeving moet toegankelijker, vrijheid voor oprichten van zonnepaneelvelden voor de eigenaar, het is zijn grond, laat inwoners zelf beslissen of ze een windmolen bij hun huis willen bouwen.

CDA. In Lemelerveld ondersteuning ontwikkeling zonnepanelenveld op toekomstig woningbouwterrein. Persoonlijke initiatieven bevorderen.

Zaal; Geen investeerders buiten Dalfsen toelaten in zonnevelden. Woningbouwvereniging meer zonnepanelen aanbrengen, gebruik ook geluidswallen. Maak duurzaamheid aantrekkelijker voor jongeren.

ChristenUnie, Overleg met WBV 2030 alles energieneutraal.

Gemeente Belangen, benut de kracht van de duurzame dorpen.

Zaal; Kinderen moeten ouders stimuleren niet met de auto naar de scholen te rijden. Die verantwoording ligt zowel bij de ouders als bij de scholen. Samen zijn we verantwoordelijk voor deze aarde.

Derde ronde; Circulaire Economie. Alle partijen reageren; grondstoffen hergebruiken, afval beter recyclen. Alternatieve woningen daarin is veel verloren. Statiegeld alliantie, komt veel te slecht en te laat van de grond. Alle partijen moeten zich hier sterk voor maken.

Kringloopwinkel moet milieustraten krijgen. Positie van de burger versterken hierin geeft meer betrokkenheid. Inwoners actief benaderen om afval in het buitengebied tegen te gaan, opvoeding.

Voedseleconomie vraagt informatie over bestrijdingsmiddelen. Voedselverspilling moet bij iedereen veranderen. Zaal geeft aan alle gemeentelijke gebouwen aanpassen en eigen energie opwekken. Bij elk bouwplan energieneutraal en gasloos in de voorbereiding meenemen. Parkeerkelder onder het gemeentehuis open stellen voor ieder. Supermarkten verpakkingsvrij voor zover het niet ten koste gaan van kwaliteit vermindering.

Vierde ronde Sociale duurzaamheid D66 Noaberschap is wederdienst voor anderen zonder kosten. Samenleving ontstaat als we het met elkaar doen. Afval uit het buitengebied, dit samen aanpakken. Kulturhuizen optimaal benutten, nu teveel leegstand.

LP 78% van statushouders zit in de bijstand, laat ze meedraaien in de maatschappij, beter integreren.

Algemeen; Problemen in armoedegezinnen aanpakken, betrek die mensen er bij die nooit weg gaan of kunnen weggaan. Regelgeving voor werk moet duidelijker en soepeler worden gemaakt door de overheid. Voorgesteld is een gemeentelijk uitzendburo voor statushouders (voorheen Melkert banen) voor een kleine bijdrage per week, niet concurrerend.

Gemeenteraad en het college moeten zich meer in de kernen laten zien en niet alleen voor de verkiezingen.

Heel mooie doelstellingen, wat zal er over 4 jaar gerealiseerd zijn? of blijft het bij mooie woorden?

Laatste:  ga kiezen op 21 maart

 

WvdV

Foto's 5
Duurzaamheids debat goed bezocht - Foto: Wim
Foto: Wim
Duurzaamheids debat goed bezocht - Foto: Wim
Foto: Wim
Duurzaamheids debat goed bezocht - Foto: Wim
Foto: Wim
Duurzaamheids debat goed bezocht - Foto: Wim
Foto: Wim
Artikel delen: