DALFSEN – Als oorspronkelijke steppebewoner prefereert de kievit open landschappen met een lage vegetatie en kale grond. De afgelopen decennia zijn de aantallen in ons land drastisch verminderd. Oorzaak is de vermindering van de kwaliteit van hun broedgebied. De (te) intensieve bewerking en bemesting hebben onder andere tot gevolg dat de belangrijke “rode” regenworm amper meer als voedsel beschikbaar is in het raaigrasland en maisakkers. In veel broedgebieden nam bovendien het bestand aan predatoren toe.
Onze broedvogels overwinteren voornamelijk in Groot-Brittannië en West-Frankrijk. De overwinteraars in ons land komen vooral uit het oosten tot diep in Rusland.
De bovengenoemde bijnaam doelt op de kleur van de stuit. Die is te zien wanneer het mannetje zich voorover buigt om een vrouwtje te lokken.
In verband met de moedige wijze waarop het vrouwtje haar nest en kroost verdedigt gaven de Grieken haar de erenaam “de goede moeder”.
Kortom de kievit is een soort die al eeuwen tot de verbeelding van ons mensen spreekt. In de maand december zijn de overwinteraars goed te spotten, ook in onze gemeente Dalfsen, dus……opletten.
Jos Scholten


